Milá mamička, milý ocinko...Rozmýšľajúce dieťa

 


1. Nikdy nezabudnite: som dieťaťom vás oboch. Mám síce teraz len jedného rodiča, u ktorého prevažne bývam a ktorý sa o mňa väčšinu času stará. Ale presne rovnako potrebujem aj druhého rodiča.


2. Nepýtajte sa ma, koho z vás mám radšej. Mám vás oboch rovnako rád. Neočierňujte predo mnou toho druhého, pretože ma to bolí.


3. Pomôžte mi mať kontakt s tým rodičom, s ktorým trávim menej času. Vytočte mi jeho telefónne číslo alebo mi predpíšte jeho adresu na obálku. Pomôžte mi k Vianociam alebo k narodeninám pre neho vyrobiť alebo kúpiť nejaký pekný darček. Moje fotky nechajte vždy vyvolať dva krát – jeden krát aj pre druhého rodiča.

 

4. Hovorte spolu ako dospelí ľudia. Ale hovorte spolu. Nepoužívajte ma ako poslíčka medzi vami – a už vôbec nie so správami, ktoré toho druhého zarmútia alebo rozčúlia.

 

5. Nebuďte smutní, keď odchádzam k druhému rodičovi. A rodič, od ktorého odchádzam, nech si nemyslí, že sa budem mať zle v nasledujúcich dňoch. Najradšej by som bol s vami obidvomi. Ale nemôžem sa roztrhnúť na dva kusy – len preto, že vy ste našu rodinu roztrhli.

 

6. Nikdy neplánujte nič so mnou na dobu, kedy mám byť s druhým rodičom. Časť môjho času patrí mojej mamičke a mne, časť môjmu ocinkovi a mne. Dôsledne to dodržujte.

 

7. Nebuďte sklamaní, ani sa nehnevajte, ak sa vám nehlásim v dobe, keď som s druhým rodičom. Mám teraz dva domovy. A tie musím dobre oddeľovať – inak by som sa vo svojom živote už vôbec nevyznal.

 

8. Neodovzdávajte si ma pri dverách druhého rodiča ako balík. Pozvite toho druhého na chvíľu ďalej a pohovorte si o tom, ako by ste mohli môj ťažký život o niečo zlepšiť. Vždy, keď si ma odovzdávate alebo preberáte, sú to pre mňa kratučké chvíľky, kedy vás mám obidvoch. Neničte mi ich tým, že sa obťažujete alebo hádate.

 

9. Ak sa nemôžete ani vidieť, odovzdávajte si ma v škôlke alebo u kamarátov.

 

10. Nehádajte sa predo mnou. Buďte ku mne aspoň tak zdvorilí, ako ste k ostatným ľuďom a ako to aj vy odo mňa žiadate.

 

11. Nerozprávajte mi veci, ktorým ešte nemôžem rozumieť. Hovorte o tom s inými dospelými, ale nie so mnou.

 

12. Dovoľte mi priviesť si svojich kamarátov k vám obom. Chcem, aby spoznali moju mamičku aj môjho ocinka a aby videli, akí sú obaja skvelí.

 

13. Spravodlivo sa dohodnite o peniazoch. Nechcem, aby jeden z vás mal veľa peňazí a ten druhý málo. Nech sa vám obidvom darí tak dobre, aby som sa u vás mohol cítiť rovnako v pohode.

 

14. Nesúťažte o to, kto z vás ma viac rozmazná. Toľko čokolády by som totiž nikdy nemohol zjesť, ako veľmi vás mám oboch rád.

 

15. Na rovinu mi povedzte, ak vám niekedy nevystačia peniaze. Pre mňa je aj tak omnoho dôležitejší čas ako peniaze. Zo skvelej spoločnej hry sa teším omnoho viac ako z nejakej novej hračky.

 

16. Nemusíme mať stále nejaké akcie. Nemusí byť stále niečo nové a skvelé, ak spolu niečo podnikáme. Pre mňa je najkrajšie, ak sme jednoducho veselí a v pohode, hráme sa a máme aj trošku kľudu.

 

17. Nechajte v mojom živote čo najviac vecí tak, ako bývali pred vašim rozchodom. Začína to mojou izbou a končí úplnými maličkosťami, ktoré som robieval úplne sám s ocinkom alebo s mamičkou.

 

18. Buďte dobrí na babičku a deduška z druhej strany, aj keď pri rozvode stáli viac pri svojom dieťati. Tiež by ste pri mne stáli, keby sa mi vodilo zle. Nechcem stratiť aj svojich prarodičov.

 

19. Buďte féroví k novému partnerovi, ktorého si ten druhý našiel alebo nájde. Aj s týmto človekom musím vychádzať. A je to pre mňa jednoduchšie, ak nebudete navzájom žiarlivo sliediť. Aj tak by bolo pre mňa lepšie, keby ste si obidvaja čoskoro našli niekoho, koho by ste mali radi. Už by ste neboli na seba takí zlí.

 

20. Buďte optimistickí. Svoje manželstvo ste nezvládli – ale skúste dobre zvládať aspoň ten čas potom. Prejdite si tieto moje prosby, ktoré vám píšem. Možno sa o nich porozprávate. Ale nehádajte sa. Nepoužívajte tieto moje prosby k vyčítaniu tomu druhému, aký bol ku mne zlý. Ak to urobíte, tak ste vôbec nepochopili, ako na tom teraz som a čo potrebujem, aby som sa cítil lepšie.

 

 

Prevzaté z nemeckého originálu na http://www.ak-cochem.de.